Życie to ocean możliwości. Twoich możliwości.

Lukasz Jamrozy

Osoba charyzmatyczna ma w sobie takie cechy, które sprawiają, że inni ludzie chcą przebywać z nią, to taki naturalny magnes który przyciąga.. Jakie to cechy?


Poznaj 6 Najważniejszych Cech Osoby Charyzmatycznej:

Nie wierz mi na slowo, tylko sprawdź to i zastosuj u siebie! :)

Transkrypcja Video:

W związku z videokursem, który ostatnio nagrałem pt. „Zbuduj Silny Charakter” pojawiło się kilka pytań związanych z charyzmą. W tym nagraniu powiem Ci o 6 najważniejszych czynnikach, które moim zdaniem wpływają na charyzmatyczną osobowość, ale zanim to, zastanówmy się czym jest charyzma?

Charyzma to jest coś takiego, co przyciąga ludzi. To jest taki magnes, który powoduje, że inni chcą z nami przebywać. To jest to coś, co powoduje, że inni automatycznie postrzegają w nas lidera, przywódcę, chcą od nas się uczyć, z nami przebywać, spędzać czas, są ciekawi jak my widzimy daną sytuację itd.

Teraz pytanie, czy możesz się tego nauczyć? Oczywiście, że tak. Charyzma to jest zbiór kilku cech charakteru,  osobowości, które zebrane razem wpływają na to, że dana osoba jest charyzmatyczna. Możesz się tego nauczyć, bo są nawet badania, które to potwierdziły. Oczywiście, są osoby, które są naturalnie bardziej charyzmatyczne, natomiast to jest wszystko kwestia nauki. Te osoby w toku swojego życia, różnego rodzaju doświadczeń po prostu nauczyły się tego, często nieświadomie, ale każdy może to zrobić. Każdy ma swój poziom wiedzy, doświadczeń na którym jest w danym momencie – oczywiście, zgadzam się. Ale jeżeli komuś zależy, to może to zrobić.

Jeżeli powiemy osobie, która jest nieśmiała „słuchaj, możesz z każdym się dogadać, łatwo nawiązywać relacje i ludzie zaczną Cię lubić i w ogóle będziesz charyzmatyczną osobą”, to dla tej osoby na początek może to być mało wiarygodne, ale wszystko wymaga czasu. Teraz konkrety. Te 6 cech:

Pierwsza ważna kwestia, to świetny kontakt z ludźmi, budowanie takiego naturalnego, autentycznego kontaktu, relacji. Kiedy z kimś rozmawiamy, słuchamy go z zainteresowaniem, patrzymy mu w oczy, zadajemy jakieś pytania: „słuchaj, ostatnio mówiłeś mi o jakimś ważnym spotkaniu, na którym byłeś. Powiedz mi, jak Ci poszło?”. Szczere zainteresowanie życiem innej osoby, do tego jeszcze wrócę.

Druga sprawa, to odwaga. Osoby charyzmatyczne robią często rzeczy, na które inny ludzie często by się nie odważyli, brakuje im odwagi, chęci spróbowania czegoś nowego, wyjścia poza strefę komfortu. To nie jest popularne i dlatego jest też doceniane. Często taka osoba charyzmatyczna podejmuje decyzje nawet za kilka osób, jeżeli chodzi o wybór jakiegoś miejsca, czy co mają dane osoby zrobić w takiej i takiej sytuacji. Ludzie potrzebują lidera.

Entuzjazm, energia do życia – na zasadzie patrzenia na pozytywy (w miarę możliwości) to jest taka siła, chęć do życia. To jest coś takiego, że przy takiej osobie nawet nie da się narzekać. Nie da się skupiać na tych złych rzeczach, co się ostatnio nie udało itd.  Osoba z energią jest automatycznie odbierana przez innych jako ktoś, z kim warto przebywać. Entuzjazm i emocje są zaraźliwe.

Kolejna, czwarta sprawa to pewność siebie. Jest to też kluczowa sprawa przy tej charyzmie. Pewność siebie pociąga innych ludzi za nami, wymaga przejścia własnego strachu, problemów, lęku, ale kiedy to już przejdziemy, to automatycznie jesteśmy w stanie też zrozumieć problemy i sytuacje innych ludzi, bo wiemy jak to wyglądało u nas i jesteśmy na tyle pewni siebie, że szanujemy innych, ale też dążymy do tego swojego celu. Jeszcze raz to podkreślę, szanujemy innych ludzi, ale mamy swój kierunek, wiemy co robimy, po co to robimy, a to się innym udziela.

Piąta sprawa, która się wiąże właśnie z pewnością siebie, to cel. Osoba charyzmatyczna ma cel, wie po co to robi, po co żyje, po co codziennie wstaje, przechodzi różnego rodzaju trudności, wykształca w sobie te wszystkie cechy. To jest właśnie ten cel, czyli to coś, co powoduje, że dążymy do tego mimo różnego rodzaju trudności. Takie osoby też są podziwiane, bo to powoduje, że wykształciły one w sobie szereg tych cech charakteru, by dążyć do celu wytrwale. Inni wtedy patrzą, bo chcą się czegoś dowiedzieć, nauczyć widząc, że taka osoba odnosi sukces. To jest niesamowite.

Ostatnia sprawa, to empatia, wrażliwość, czyli autentyczne relacje z innymi ludźmi, wczucie się w inną osobę, jak to wygląda z jej perspektywy, jakby to było być na jej miejscu? Tego nie da się opisać. To jest naturalne, coś takiego niesamowitego, że osoby, które spotykamy na swojej drodze, nawet takie, które poznajemy po raz pierwszy, po kilku, kilkunastu minutach są w stanie z nami rozmawiać, jakbyśmy je znali całe lata. Wytwarza się taka niesamowita relacja. Pojawiło się coś tak naturalnego, że ta osoba czuje po prostu, że ją rozumiemy i jesteśmy zainteresowani jej życiem i patrzymy na to nie tylko z perspektywy swojego życia, swoich problemów, ale też patrzymy na to wszystko głębiej: jesteśmy ciekawi, jak ona poradziła sobie z czymś, a nawet jesteśmy skłonni do pomocy.

Przede wszystkim słuchamy i patrzymy na to, co ta osoba ma do powiedzenia. Jest to 6 elementów. Teraz kolejna ważna rzecz.

Gdybym miał wybrać jeden najważniejszy czynnik, który miałbyś zapamiętać z tego nagrania, to osoby charyzmatyczne lubią ludzi. Niby taki banał, lubią ludzi i szczerze i naturalnie chcą z nimi przebywać. To się wykształca pod wpływem różnego rodzaju naszych przekonań, pracy nad sobą, tego do czego dążymy, bo tak naprawdę sukces to nie jest coś, co osiąga się w pojedynkę. Zawsze jest ktoś, kto wie więcej od nas, od kogo możemy się nauczyć. Kiedy pomagamy innym, inni mogą nam się odwdzięczyć bardziej, niż nam się wydaje. Osoby charyzmatyczne pomagają innym naturalnie, nie na zasadzie „co ja będę z tego miał?”, osoba z takim podejściem zupełnie nie ma pojęcia o tym, co znaczy być charyzmatyczną osobą.

Charyzma to jest naturalność, spójność, oprócz tego, że inni chcą z nami przebywać to mamy w sobie takie cechy, że ludzie czują, że nam na nich zależy. Nawet taka nowo spotkana osoba pomyśli sobie: „on ze mną rozmawia, słucha mnie, jest zainteresowany , zadaje jakieś pytania”. To jest niesamowite. Powiedziałbym, że mało kto podchodzi w ten sposób do tego, dlatego to jest takie cenne.

Charyzma to jest kwestia pracy nad sobą. Jest to kwestia wyrobienia sobie tego. To, czy lubimy ludzi, czy będziemy w stanie innych słuchać, czy znajdziemy w innej osobie coś, co pozwoli nam się z nią dogadać to zależy tylko od nas. Kwestia praktyki. Sprawdź to, zastosuj to i korzystaj z tego, bo bycie charyzmatyczna osobą daje same korzyści, chociaż może nie jest najprostsze, ale warto do tego dążyć, bo to się przydaje tak naprawdę we wszystkim co robimy, w każdej relacji i komunikacji z ludźmi, a to jest przecież podstawa wszystkiego.

 • Jacek

  witaj Łukaszu

  bardzo fajny kurs

  dużo mi dał

  dziekuje

  Jacek Cieslak

  • Repin18

   Ten kurs dał mi dużo do myślenia, gdyż pokazał mi ile jeszcze niedoskonałości w sobie mam i jakie braki są do nadrobienia dla osiągnięcia życiowych sukcesów.

 • http://lukaszjamrozy.pl Łukasz Jamroży

  To świetnie Jacek, dzięki za udział i opinię:)

  • Mira

   Okraśmy te cechy jeszcze uśmiechem, który nic nie kosztuje i SUKCES murowany.

   • d.

    To ja. Charyzma to naturalność. To takie bycie sobą w pełnej zgodzie ze sobą.

 • Sylwester

  Bardzo dobry kurs, dał mi dużo do zrozumienia. Dzięki i pozdrawiam :)

 • http://lukaszjamrozy.pl Łukasz Jamroży

  Cieszę się, miło mi to słyszeć. Dzięki również :)

 • pat

  Dzisiaj jestem pod wrazeniem :)

 • http://malgorzataszaj.pl Małgosia

  Bardzo dobry kurs . Dał mi dużo do myślenia.Pozdrawiam:)

 • Ewa

  Bardzo dobrze ujęte. KRÓTKO I NA TEMAT. Esencja dobrych relacji z ludźmi. Jednym zdaniem: BIORĘ SIĘ ZA SIEBIE!!!

  DZIĘKI

 • http://lukaszjamrozy.pl Łukasz Jamroży

  :)

 • http://www.rafalwolowicz.pl/ Rafał Wołowicz

  Trudno się z Tobą nie zgodzić. To wszystko się jakoś uwydatnia równolegle z własnym rozwojem. Kiedy człowiek czuwa nad swoim "wzrastaniem", w efekcie otrzymuje różne korzystne predyspozycje. Trzeba też podkreślić, że sam rozwój niesie ze sobą szczęście dla człowieka, którym może się potem dzielić. Uśmiechnięci ludzie emanują swoją energią wszędzie tam gdzie się pojawią. Jest to na pewno jeden z czynników dzięki któremu można stać się zauważalnym i cenionym.

  Pozdrawiam.

  • http://lukaszjamrozy.pl Łukasz Jamroży

   "Kiedy człowiek czuwa nad swoim „wzrastaniem”, w efekcie otrzymuje różne korzystne predyspozycje"

   Ja bym powiedział, że wtedy człowiek zaczyna te predyspozycje odkrywać, bo uważam że tak naprawdę każdy je ma – tylko nie każdy jest ich świadomy.

 • http://www.rafalwolowicz.pl/ Rafał

  Po krótkim namyśle … Tak, masz rację. Ten dar nosimy w sobie. Inną kwestią jest jego odkrycie.

 • piotr majewski

  DZIEKUJE ZA TO VIDEO.
  TAK MOWIC POTRAFI TYLKO PRAWDZIWY MISTRZ RELACJI.

  PARE GLEPSZCH SLOW I WSZYSTKO JEST JASNE.

 • piotr majewski

  DZIEKUJE ZA TO VIDEO.
  TAK MOWIC POTRAFI TYLKO PRAWDZIWY MISTRZ RELACJI.

  PARE GLEPSZCH SLOW I WSZYSTKO JEST JASNE.

 • piotr majewski

  DZIEKUJE ZA TO VIDEO.
  TAK MOWIC POTRAFI TYLKO PRAWDZIWY MISTRZ RELACJI.

  PARE GLEPSZCH SLOW I WSZYSTKO JEST JASNE.

  • http://lukaszjamrozy.pl/ Łukasz Jamroży

    Dzięki za słowa uznania.

 • Damiandurys

  Cześć,
  super rozumowanie i wnioski, po kursie jak być pewnym siebie i 7 cechach relacji, to kolejne racjonalne spostrzeżenia, czekam na kolejne Twoje publikacje.
  Pozdrawiam

  • http://lukaszjamrozy.pl/ Łukasz Jamroży

    Cześć Damian,

   To świetne że wyciągnąłeś coś dla siebie, nowe materiały – już niebawem.

 • Adam

  Witam wszystkich 
  Dziękuję Łukasz za wspaniały kurs
  Niby wszystko jest proste a jednocześnie nie jest łatwe
  Trening – działanie – efekt w końcu nadejdzie
  Pozdrawiam

 • Pelagia

  Witaj, tak masz rację, to tak rzeczywiście jest, że to co proste,naturalne, często bywa pomijane. A jednak warto kochać ludzi, przebywać z nimi i dostrzegać to dobro, które w mniejszym lub większym stopniu jest w każdym człowieku. Nieraz „ci niby twardziele”, po naszej umiejętnej rozmowie, topnieją jak lód. Tę technikę dostrzegania dobra w każdym, jest zapewne bardzo pożyteczne i skuteczne w zastosowaniu w biznesie.

 • Kuba

  Niestety Łukaszu ale mało wiesz o charyzmie. Osoba charyzmatyczna nie jest mentalnym żebrakiem, jednak inni ludzie pod wypływem takiej osoby stają się takimi żebrakami.

 • Jacek Stefanyszyn

  Witam .Ten kurs bardzo mi pomugł zrozumieć czym właściwie ona jest i dlaczego za często słyszę ten termin/określenie od wielu ludzi…
  Dziękuje.

 • aronia

  Witaj Łukaszu :) świetny artykuł, uważam, że posiadam cechy wymienione przez Cb powyżej (wnioskuję to na podstawie relacji z ludźmi), niestety wcale nie czuję tej charyzmy i tłumów, które miałyby za mną podążać :(. czy coś ze mną nie tak?

 • celin

  wiytaj lukasz ja kocham ludzi ale bardzo czesto mnie wykozystywali z mej dobroci czesto trafjam na takich mysle ze ci ludze maja zle emocje dlatego mysle zeby wezwac ducha sw w imje jezusa zeby przeniknol te spotkanie

  • gutek

   Hahahaha nieźle. Pozdrawiam

 • Aneta

  Swietne ujecie sprawy. Ostatnio uslyszalam od kilku osob, ze mam w sobie tyle charyzmy, ze az sie nie da mnie nie lubic. To stwierdzilam, ze poczytam o tym i rzeczywiscie tak jest. Posiadam wszystkie wymienione wyzej cechy. A nawet sobie nie zdawalam z tego sprawy. W moim przypadku to naturalne cechy, ktore jednak pojawialy sie z wiwkiem. Ale musze powiedziec, zw swietnie czuje sie z faktem,ze jestem osoba charyzmatyczna :) Pozdrawiam serdecznie :)